MARAL TEJARAT ATIYEH co.

Tel : +98(21)22911534-6      Fax : +98(21)22251171
 
 
 
PRODUCTS

MTA co.

 
SHIPPING

24-72 Hours

 
ORDER NOW

MTA co.

MARAL TEJARAT ATIYEH
 

  محصولات GMO 

محصولات GMO

محصولات کشاورزی GMOچیستند؟

کلمه GMO مخفف عبارت Genetically Modified Organisms است به معنای اصلاح ژنتیکی ارگانیسم ها این نوآوری یک فرآیند مفید و همچنین مضر است.
تراريخت يا ترنس‌ژنيک سازي(Transgenic) فرايندي است که طي آن موجودي با ويژگي‌هاي جديد ايجاد مي‌شود. در این فرايند، ژن‌ يا ژنهايي از يک موجود به موجود ديگر منتقل مي‌شود. با انتقال ژن جديد به سلول يا موجود زنده ويژگي جديدي در آن موجود ايجاد مي‌شود. موجود حاصل موجود دستورزي شده يا GMO مي‌گويند.
امروزه در بسیاری از کشورها تولید و حتی واردات این محصولات ممنوع است.
مدودف(نخست وزیر کشور روسیه) خاطر نشان کرد که روسیه، زمین کافی و فرصتهای مناسبی برای تولید محصولات طبیعی (Natural) داشته و هیچ حمایتی از تولید محصولات تراریخته و تغییر ژنتیک نخواهد داشت. کمیته کشاورزی دومای روسیه پیشنهاد کرده است که محصولات GMO تا زمان مشخص شدن کامل اثرات آن بر سلامت انسان و محیط زیست ممنوع بماند.
سازمان غذا و داروی آمریکا FDA اعلام کرد:
First, despite what is sometimes said, we do not need GMOs to resolve the current world hunger problem. There is enough food for everybody, but millions of people are poor and simply do not have the money to buy food – that is why access to food is a major problem.
و در موضع گیری خود نسبت به این موضوع اعلام کرد که با آگاهی از خطرات و نگرانی های احتمالی و اثرات سوء آن بر انسان، حیوانات و محیط زیست تصمیم گیری در خصوص واردات و مصرف این نوع مواد را به عهده دولت هر کشور واگذار می کند.
این نوآوری در ابتدا بیشتر جهت افزایش مقاومت در محصولات کشاورزی شده است اما مشکلاتی در خصوص سلامت افراد در پی داشته است.استفاده از این محصولات ممکن است به دنبال خود آلودگی ژنتیکی گونه های مختلف را موجب شود و می تواند باعث تغییرات غیر قابل برگشتی در محیط زیست طبیعی شود.تا کنون با تحقیقات صورت گرفته بر GMO احتمال ارتباط آن با برخی بیماریها از جمله سرطان، چاقی، بیماریهای دستگاه گوارش و عقیمی گزارش شده است.
متاسفانه شرکت های تولید کننده این محصولات با توجیه صرفه اقتصادی مبادرت به تولید بذرهای تغییر ژنتیک یافته مانند ذرت، برنج، نیشکر، سیب زمینی،گوجه فرنگی، کانولا و غیره می کنند.
اخیرا افشا گردید که علی رغم مخالفت جهانی ، گندم نیز به این لیست اضافه شده است.
گندم به عنوان غذای اصلی بسیاری از مناطق جهان حائز اهمیت می باشد و هرگونه خطائی در عدم اطمینان از ایمنی غذایی آن، صدمات غیرقابل جبرانی را ببار خواهد آورد.
باز هم متاسفانه تولید دام وطیور و آبزیانGMO روزبروز توسعه یافته است.مرغ ماشینی، ماهی قزل آلا، سالمون، تیلاپیا و چند نوع ماهی دیگر ودامهای اهلی تراریخته از جمله حیواناتی هستند که مورد تغییرات ژنتیکی قرار گرفته و با توجه به اینکه در سبد غذایی ما قرار دارند،استفاده از این محصولات ممکن است در آینده خطراتی را برای سلامت انسان ومحیط زیست به همراه داشته باشد.
ولی باتوجه به تمامی این مشکلات و مخالفت ها امروزه این محصولات به صورت کاملا ناباورانه ای به سادگی به کشور وارد می شوند و مورد مصرف قرار می گیرند.
حتی مشاهده شده است که بر روی لیبل برخی محصولات(خصوصا انواع روغن، برنج و..) صراحتا به استفاده از چنین موادی جهت تولید اشاره شده است.
*درنتیجه مصرف کنندگان می بایست توجه بیشتری به مواد غذایی مصرفی خود داشته باشند و با آگاهی بیشتر از مواد اولیه آنها را خریداری و مصرف کنند.
اما...
شرکت لیکبی (Lyckeby) سوئد در تولیدات خود چنین موضوعی را مد نظر قرار داده است، برای حقوق مصرف کنندگان خود این احترام را قائل شده است و جهت تمامی تولیدات خود گواهی عدم وجود مواد اولیه دستورزی شده یا GMO را دریافت کرده است.
همچنین این شرکت جهت تولید محصولات، بذر مورد نیاز سیب زمینی را در شرایط کنترل شده تولید می کند و در بهترین و سالم ترین شرایط آنها را کشت می دهد.
درنتیجه مصرف کنندگان می توانند این اطمینان را داشته باشند که از محصولاتی ایمن و سالم استفاده می کنند. 

 

Main Menu:
Home Page . About Us . Products . Order . Articles . Research Newsletter . Contact Us

 

Office Address:
Iran-Tehran, Unit 9, Number 2, Maleki Soudmand St, Nile St, East Taban St, Mirdamad St.

Contact :
Tel : +98(21)22911534-6
Fax : +98(21)22251171

 
   
Copyright © 2015 All rights reserved. Support & Design by: Parsys.ir Email Address : info@mta-co.com