MARAL TEJARAT ATIYEH co.

Tel : +98(21)22911534-6      Fax : +98(21)22251171
 
 
 
PRODUCTS

MTA co.

 
SHIPPING

24-72 Hours

 
ORDER NOW

MTA co.

MARAL TEJARAT ATIYEH
 

  فیبر سیب زمینی Ùˆ کاربرد های آن 

فیبر سیب زمینی و کاربرد های آن

فيبر به معنی الیاف است که بعنوان مواد سخت و حجيم شناخته شده است.

فيبر به دو دسته تقسيم می شود: فيبر نامحلول مثل سلولز، همي سلولز، لیگنین و فيبرهای محلول مثل پکتین.
فيبر ها از فيبريل ها تشكيل شده اند كه اين فيبريل ها عموماً از ميكروفيبريل ها تشكيل شده اند كه آنها خود نيز از فيبريل هاي بنيادين تشكيل شده اند. بدليل خاصيت "مويينگي" فيبرها، سرعت نفوذ و پخش و همچنين قابليت جذب و نگهداري آب به صورت باند شده افزايش مي يابد. مايعات جذب شده در طي اين فرايند، بواسطه نيروهاي مويينگي و پلهاي هيدروژني ايجاد شده، در شبكه فيبري محصور و مقيد مي گردد، در نتيجه آزاد نيستند و براحتي خارج نمي شود. عملكرد فيبرها كاملا مستقل از دما،  فشار، زمان انبار شدن و يا pH است . 
اغلب مواد خوراکي طبيعي مانند حبوبات، غلات کامل (گندم، سبوس و جوي سبوس دار)، دانه ها، ميوه ها و سبزي ها داراي فيبر هستند، فيبرهاي گندم،جو و پودرهاي سلولزي بواسطه ويژگي نامحلول بودن يك شبكه فيبري سه بعدي پديد مي آورد كه تاثير قابل توجهي در بهبود بافت و پايداري محصول نهايي دارد.
 
فیبر گندم (wheat fiber)از جمله فیبرهای مورد استفاده در صنعت فرآورده های گوشتی است که بدون ایجاد تغییر در طعم و بوی گوشت، در بهبود خواص کیفی محصول تاثیر بسزایی دارد.
 
پودر فيبر گندم و پودر جو، طي يك فرآيند پيچيده ترموفيزيكال از بخشهاي ساختماني گندم و جو بدست     مي آيند، پودر فیبر گندم پودري سفيد رنگ و پودر فیبر جو پودری سفید مایل به زرد است. هر کدام از دو پودر  با دانه بندي ريز و حاوي 97% فيبر خوراكي هستند كه قسمت اعظم محتواي فيبري را فيبر نامحلول تشكيل مي دهد. بنابراين ارزش فيزيولوژيكي و تغذيه اي قابل توجهي (نظير غني سازي با فيبر، كاهش چربي، كاهش كالري و غيره) دارند. علاوه بر اين، استفاده از آنها بعنوان يك ماده خوراكي خصوصاً با توجه به فاقد بودن E-Number پودر فیبر گندم، در اغلب فرآورده هاي غذايي نقش موثر و مفيدي در بهبود خواص تكنولوژيكي (بهبود بافت، كاهش افت وزن، كاهش از دست رفتن آب و غيره) محصول ايفا مي نمايد. پودر فيبر گندم و پودر فیبر جو فاقد گلوتن و اسيد فيتيك هستند.
 
 
فيبر سيب، پودري كرم رنگ با دانه بندي متنوع و محتواي فيبري 60 % و ميزان فيبر محلول قابل توجه است كه طي فرآيندي پيچيده از سيب های خشك شده بدست مي آيد.
 
فيبر سيب زميني، يك فيبر طبيعي با محتواي فيبري بيش از 77% است كه مزاياي زيادي از جمله كاهش چربي و افزايش زمان ماندگاري را با حفظ كيفيت محصول داراست. فيبر سيب زميني، طي يك فرآيند پيچيده ترموفيزيكال و با حذف تمام مواد نامطلوب و با طعم و بوي طبيعي و خواص فوق العاده تغذيه اي و تكنولوژيكي بدست می آید.
 
از نظر تكنولوژيكي، تركيب فيبرهاي غله اي با فيبر سيب زميني ، در بهبود قابليت مصرف و خاصيت جذب و نگهداري آب، تاثيرات برجسته اي ايجاد مي كند كه استفاده از آن را در محصولات گوشتي نظير همبرگر و سوسيس، امولسيفايري كاملاً مناسب مي گرداند. علاوه بر اين بواسطه تاثيرات و خصوصيات اين فيبر، مي توان آن را در صنايع  نان بكار برد.
 
فيبر سيب زميني امتيازات و خواص فيبرهاي نامحلول را با ويژگيهاي نشاسته و پكتين تلفيق مي كند. يكي از ويژگيهاي كليدي فيبر سيب زميني، تشكيل شبكه فيبري سه بعدي در محصول نهايي است كه اين خصوصيت فيبر سلولزي، به بهبود بافت و پايداري محصول كمك مي كند و بواسطه اين ساختار و تاثير مويينگي كه زمان انتشار را تسريع مي كند، باعث حفظ و باند شدن رطوبت مي گردد.
 
بواسطه محتواي فيبري بالا، فيبر سيب زميني را در توليد محصولات سلامتي بخش و functional نيز بكار مي برند. Functional foods) غذاهايي هستند كه بر روي يك يا چند عملكرد بدن تأثيرگذار بوده و عملكرد آنها سبب بهبود سلامت و يا كاهش ريسك ابتلا به برخي بيماريها مي گردند.)
 
محتواي فيبري نامحلول بالا و تأثيرات مثبت آن در ارگانيسم بدن انسان طي تحقیقات كلينيكي مختلف ثابت شده است. علاوه بر اين، فيبر سيب زميني حاوي 12% نشاسته مقاوم پروبيوتيك است. فيبر سيب زميني فاقد گلوتن و GMO بوده و آلرژي زا نمي باشد.
پودرهاي سلولزي، در حدود 8 ميليون تركيب آلي در طبيعت يافت مي شود كه سلولز بعنوان شاخص ترين پلي
 
ساكاريد و بزرگترين منبع كربن آلي باند شده، در طبيعت جايگاه خاصي دارد. اين بدان معناست كه سلولز نقش مهمي در تداوم تعادل اكولوژي ايفا مي كند و همچنين با تثبيت CO2 به حفاظت اتمسفر كمك مي نمايد. پودر سلولز از طريق پروسس و حذف ناخالصيها مستقيماً از فيبرهاي آلي تهيه مي شود. ثبات مكانيكي و شيميايي از مهمترين ويژگيهايي است كه سلولز را بعنوان يك افزودني خاص در فرآورده هاي مختلف غذايي مطرح مي كند.

فیبر در صنایع غذایی


٭ فواید استفاده از پودر فیبر در سوسيس و كالباس
 
- آبدار شدن محصول و در نتيجه لطافت و حس دهاني بهتر
 
- بهبود يكنواختي، استحكام محصول و ثبات امولسيون
 
- افزايش قابليت نگهداري آب و در نتيجه كاهش اتلاف آب و عصاره
 
- بهبود شكل پذيري ، قابليت پر شدن در روكش و كاهش ضايعات برش
 
- جلوگيري از چروكيدگي محصول
 
 - حفظ كيفيت در صورت انجماد و رفع انجماد (ديفراست)
 
- جلوگيري از مهاجرت چربيها
 
 -حفظ سلامتي
 
همچنین بواسطه قابليت بالا در جذب و نگهداري آب، علاوه بر جلوگيري از اتلاف عصاره گوشت (كه حاوي آب، پروتئين و چربي ذوب شده است و معمولاً از امولسيون جدا شده از دست مي رود) باعث مي شود آب بيشتري در محصول بصورت باند شده باقي بماند. خاصیت نگهدارندگی آب به فیبرها اجازه می دهد تا به عنوان جایگزین چربی عمل کنند. به عنوان مثال بعضی صمغ ها به این منظور استفاده می شوند (صمغ های مثل گوار، گزانتان و پکتین، فیبر هستند). از طرف ديگر خواص شبه چربي آن و اتصال چربي به سطح ذرات فيبر، مانع از جدا شدن و مهاجرت چربيها مي گردد، لذا امولسيون، يكنواخت تر و محصول لطيف تر و نرمتر شده، حس دهاني نيز بهبود مي يابد.
 
 
 
٭ فواید استفاده از پودر فیبر در برگرها و ناگت ها
 
- آبدار شدن محصول و حس دهاني بهتر
 
- كاهش مصرف روغن بهنگام پخت و سرخ کردن
 
- بهبود شكل پذيري و جلوگيري از تغيير سايز و دفرمه شدن به هنگام پخت و سرخ کردن
 
- بهبود قوام و بافت محصول
 
- جلوگيري از اتلاف عصاره بهنگام ديفراست (رفع انجماد) به دليل ممانعت از تشكيل كريستالهاي بزرگ يخ بهنگام انجماد
 
- حفظ سلامتي
 
توصیه می شود فرآورده های گوشتی محتوی فیبر بالا حتماً با مواد غذایی سرشار از مواد معدنی کلسیم، منیزیم، روی مصرف گردد مثل مصرف نوشیدنی دوغ طبیعی با غذا.
 
 
منابع: مقالات سایت­ها وکنگره های صنایع غذایی و تغذیه 

 

Main Menu:
Home Page . About Us . Products . Order . Articles . Research Newsletter . Contact Us

 

Office Address:
Iran-Tehran, Unit 9, Number 2, Maleki Soudmand St, Nile St, East Taban St, Mirdamad St.

Contact :
Tel : +98(21)22911534-6
Fax : +98(21)22251171

 
   
Copyright © 2015 All rights reserved. Support & Design by: Parsys.ir Email Address : info@mta-co.com